Previous year programmes: 2021 2022
(TBT) events further afield that are part of the Terry Bradstock Trophy
2024 Events
Date | Event | Venue | Level | Planner/Organiser |
---|---|---|---|---|
Sat 11 May 24 | League 5 | Huntley | C | P/O: Doug Wilson C: Clive Caffall |
Thu 23 May 24 | MapRun | Tutshill and Woodcroft | D | Vanessa Lawson |
Sat 1 Jun 24 | League 6 | Leckhampton Downhill Chase | D | Greg Best |
Thu 6 Jun 24 | MapRun | Cheltenham | D | Tom Cochrane |
Thu 13 Jun 24 | MapRun | Cirencester | D | The Denmans |
Sun 23 Jun 24 | British Sprint Champs (TBT) | Coventry | A | WMOA |
Wed 26 Jun 24 | MapRun | Parkend | D | Paul Dodd/Cherry Fowler |
Sat 13 Jul 24 | Summer Relay | Toadsmoor | D | Ian Phillips |
Sun 21 Jul 24 | CROESO Day 1 (TBT) | Merthyr Mawr | B | NGOC P: Andy Stott; O: Gary Wakerley; C: TBC |
Sat 27 Jul 24 | CROESO Day 6 (TBT) | Merthyr Common | B | BOK |
Sat 10 Aug 24 | League 7 | Cheltenham College Sprint | D | Tom Birthwright |
Sat 31 Aug 24 | League 8 | UKUL Urban - Stroud | C | P/O: Tom Cochrane C: Paul Gebbett BOK |
Sat 7 Sep 24 | Chairman's Challenge | Nottingham Nooks n Knolls (ultra sprint) | D | Ian Jones |
Sun 1 Sep 24 | HOC Urban (TBT) | Worcester | C | HOC |
Sat 28 Sep 24 | JIRCS Day 1 | Mallards Pike | B | P: Pete Ward; O: Greg Best; C: Mark Dyer, BOK |
Sat 28 Sep 24 | League 9 | Mallards Pike | D | P: Pete Ward |
Sat 12 Oct 24 | League 10 | Flaxley | D | Vanessa Lawson |
Sat 2 Nov 24 | Night (WNL) | Cranham | D | John Fallows |
Sun 17 Nov 24 | League 11 | Dowards | D | Alan Pucill |
Sat 30 Nov 24 | Night (WNL) | Parkend | D | Gary Wakerley |
Sat 14 Dec 24 | League 12 | Lightning Tree Hill (West) | D | James Askew |
2024 Past Events
Date | Event | Venue | Level | Planner/Organiser |
---|---|---|---|---|
Mon 1 Jan 24 | NYD Score | Edge | D | Hannah Bradley |
Sat 13 Jan 24 | League 1 | Coopers Hill | D | Ginny Hudson |
Sun 21 Jan 24 | BOKTrot (TBT) | Stock Hill | C | BOK |
Sat 27 Jan 24 | Night (WNL) | Blakeney | D | Andy Creber |
Wed 31 Jan 24 | MapRun | Cinderford | D | Pat Macleod |
Sun 11 Feb 24 | SW League + League 2 | Symonds Yat | C | P: Alan Richards; O: Rhiannon Fadeyibi |
Wed 14 Feb 24 | Mapun | Ross South | D | Alan Pucill |
Sun 18 Feb 24 | CSC Heat(TBT) | Cannock Chase | B | WCH |
Thu 29 Feb | MapRun | Goucester South | D | John Miklausic |
Sun 03 Mar 24 | Welsh Champs (TBT) | Pwll Du | B | SWOC |
Sat 2 Mar 24 | Night (WNL) | Cleeve Hill | D | Ian Phillips |
Sat 9 Mar | League 3 | Sheepscombe | D | James Askew |
Wed 13 Mar 24 | MapRun | Barnwood | D | Hannah Bradley |
Sat 30 Mar 24 | JK Day 2 - Middle (TBT) | Beaudesert | A | WMOA |
Sun 31 Mar 24 | JK Day 3 - Long (TBT) | Beaudesert | A | WMOA |
Thu 4 Apr 2024 | MapRun | Stonehouse | D | Tom Baker |
Sat 6 April 24 | League 4 | Witcombe and Cranham Woods | D | James Wilkinson |
Thu 18 Apr 2024 | MapRun | Colwall | D | Judith Taylor |
Thu 2 May 24 | MapRun | Leckhampton | D | Steve Williams |
2023 Events
Date | Event | Venue | Level | Organiser |
---|---|---|---|---|
Sun 1 Jan 23 | NYD Score | Nine Wells | D | Gary Wakerley |
Sun 22 Jan 23 | League 1 | Welshbury/Flaxley | D | Tom Mills |
Sat 28 Jan 23 | Night (WNL) | Selsley Common | D | Doug Wilson |
Wed 1 Feb 23 | MapRun League 2 | Abbeydale, Gloucester | D | Pat Macleod |
Sat 11 Feb 23 | League 2 | Knockalls | D | Alan Pucill |
Wed 22 Feb 23 | MapRun League 3 | Bishops Cleeve | D | Rob Finch |
Sat 25 Feb 23 | Night (WNL) | Symonds Yat | D | Andy Creber |
Sun 12 Mar 23 | CSC Heat(TBT) | Margam North | C | SBOC |
Thu 16 Mar 23 | MapRun League 1 | Ross on Wye | D | Pat Macleod |
Sun 19 Mar 23 | League 3 | Painswick Beacon | D | P/O: James Wilkinson, C: Ian Phillips |
Sat 25 Mar 23 | British Champs(TBT) | Newbury | A | BKO |
Wed 29 Mar 23 | MapRun League 4 | Winchcombe | D | Ian Phillips |
Wed 12 Apr 23 | MapRun League 5 | Hereford SE | D | Alan Pucill |
Sun 30 Apr 23 | SW+NGOC(4) Leagues+Yvette Baker Trophy Heat | Newent Woods East | C | P: Clive Caffall, O: Ian Phillips, C: Paul Gebbett (BOK) |
Wed 3 May 23 | MapRun League 6 | Churchdown | D | Tom Cochrane |
Sat 13 May 23 CANCELLED | League 5 | Gloucester City Sprint | D | Samuel Taunton |
Sun 21 May 23 | BOK Trot | Mendips | C | BOK |
Sun 28 May 23 | Springtime in Shropshire(SINS) Day 2(TBT) | Shrewsbury | B | HOC/WRE |
Mon 29 May 23 | Springtime in Shropshire(SINS) Day 3(TBT) | Montgomery | B | HOC/WRE |
Thu 1 Jun 23 | MapRun League 7 | Trellech Common | D | Dave Andrews |
Thu 8 Jun 23 | MapRun League 8 | Brockworth | D | Simon Denman |
Thu 22 June 23 | MapRun League 9 | Yorkley and Oldcroft | D | Pat Macleod |
Sun 25 Jun 23 | League 6 and SEOUL (Rescheduled) | Cirencester Urban | C | P/O:Neil Albert, C: Stuart Fisher (NWO) |
Sat 8 Jul 23 | Summer Relay | Chestnuts Hill | D | Pat Macleod |
Wed 12 Jul 23 | MapRun League 10 | Nailsworth Valleyside | D | Greg Best |
Sat 22 Jul 23 | League 7 | Cleeve Hill | C | P/O: Rob Finch, C: Tommi Grover (BOK) |
Wed 30 Aug | MapRun League 11 | Bream and Noxon Park 2023 | D | Andy Stott |
Sat 2 Sep 23 | League 8 | Selsley Common & Penn Wood | D | Steve Lee/John Miklausic |
Sat 16 sep 23 | London City Race(TBT) | London | B | SLOW |
Sat 30 Sep 23 | Caddihoe weekend Day 1 (TBT) | Mallards Pike | B | P: Greg Best; O: Pat Macleod; C: Charles Daniel (BOK) |
Sun 1 Oct 23 | Caddihoe Weekend Day 2 | Mallards Pike | B | P: Greg Best/Paul Taunton; O: Pat Macleod; C: Charles Daniel (BOK) |
Sat 14 Oct 23 | League 9 | Blakeney | C | P/O: Vanessa Lawson, C: Tom Cochrane |
Sat 4 Nov 23 | Night(WNL) | Minchinhampton | D | Rosie Taylor |
Wed 8 Nov 23 | MapRun League 12 | Lydney | D | Pat Macleod |
Sat 11 Nov 23 | League 10 and Compass Sport Cup Final warm-up event | Highmeadow | C | P/O: Andy Stott, C: Joe Parkinson |
Wed 6 Dec 23 | MapRun League 13 | Caldicot | D | Alex Lyne |
Sat 16 Dec 23 | League 11 | Bixslade | D | Gary Wakerley |
Thu 21 Dec 23 | MapRun League 14 | Cheltenham | D | Tom Cochrane |